GoPro CEO'su: Çin dışındaki kaynaklara 'aktif olarak bakıyoruz'

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı yoğunlaşıyor, ancak Pekin masadan bir potansiyel silah aldı.

Premier Li Keqiang, küresel yöneticilerin ve politika yapıcıların izleyicilerine Çin’in dünyanın geri kalanıyla ticareti artırmak için yuan’ı zayıflatmayacağını söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Çin asla para birimini devalüe ederek ihracatı teşvik etme yolunda gitmeyecek.” Dedi.

Yorumları ABD ve Çin’in en büyük empoze … önümüzdeki hafta başlayarak birbirlerinin ihracatı konusunda henüz tarifeler yapılmadı.

Bu, artan çatışmada tarifelerin vurduğu malların değerini getiriyor 360 milyar dolardan fazla. Başkan Donald Trump, tarifelerle 267 milyar dolar daha Çin malını vurmakla tehdit etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nden diğer taraftan çok daha az satın alan Çin, hedeflemek için Amerikan ürünlerinde azalmaya başlıyor ve geri dönmek için alabileceği diğer önlemler hakkında spekülasyonlar yaratıyor.

Bu Amerikan şirketi Trump'ın tarifeleri tarafından sakat bırakıldığını söyledi

Li’ye göre, renminbi olarak da bilinen para birimini düşürmek bunlardan biri değil.

Çin’in kuzeyindeki Tianjin kentinde düzenlenen bir Dünya Ekonomik Forumu etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Renminbi’nin kalıcı olarak yıpranması ülkemize olandan daha fazla zarar verecek” dedi.

Ticaret savaşı hızlanırken yuan dolar karşısında sert bir düşüş gösterdi ve Nisan ayından bu yana değerinin yaklaşık% 9’unu kaybetti.

Manipülasyonla suçlanmak

Bu düşüş, Çin’i sık sık ihracat pazarını artırmak için yuan’ı devalüasyonla suçlayan Başkan Trump’ın dikkatini çekti. koz talep Temmuz ayında Çin para birimini daha düşük “manipüle” ediyordu.

Li bu fikri Çarşamba günü reddetti.

“Renminbi döviz kurundaki son dalgalanmalar bazıları tarafından Çin tarafından kasıtlı bir önlem olarak görülmüştür.” Dedi. “Bu doğru değil.”

Çin hükümeti, yuanın değerini ve ticaretini belirleme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Ekonomistler genellikle Pekin’in geçmişte para birimini yapay olarak düşük tuttuğuna katılıyorlar, ancak hükümet müdahalesinin bu yıl dolar ve diğer büyük para birimlerine karşı aşağı çektiğine kuşkuyla yaklaşıyorlar.

ABD ile artan ticaret savaşının ve Çin ekonomisindeki yavaşlama endişelerinin, ABD Federal Rezervinin faiz oranlarını sürekli artırdığı bir dönemde yuanın daha da aşağı inmesine yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bu politika, yatırımcıların varlıklarını ABD doları olarak tutmasını ve diğer para birimlerini satmalarını istemek için daha cazip hale getiriyor.

yuan çin düz
Çin’in para birimi Nisan ayından bu yana değerinin yaklaşık% 9’unu kaybetti.

2015 yılında yuanda ani düşüşler ve 2016 başlarında, Çin ekonomisinden para döküldüğü için küresel pazarlarda kargaşa başladı. Pekin yüz milyarlarca dolar harcadı propping.

Çarşamba günü Çin, “Yuan’ın değerini sabit tutmak için koşullar yaratmak için çalışacak” dedi.

Onun sözleri herkesi ikna etmek için yeterli değildi.

Indiana’dan Trump destekli bir kongre üyesi Todd Rokita, LiN’in konuşmasından sadece birkaç dakika sonra Tianjin konferansında CNN’e “Manipülasyon gerçekleşti ve gerçekleşiyor ve umarım harekete geçilir.”

CNNMoney (Tianjin, Çin) İlk yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2018: 03:26 ET

Kaynak Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir