Arjantin pezosu rekor düşük seviyelerde

1. Cennette sorun: Son on yılda bir nehir kolay para piyasası gelişmekte olan pazarlara koştu.

Şimdi bu güçlü güç tersine dönüyor. Ticaret savaşlarıyla birlikte artan faiz oranları, gelişmekte olan bazı pazarlardan çıkmak. Türk lirası ve Arjantin pezosu çöktü, Çin borsaları fiyatların düştüğü piyasa.

Son derece düşük faiz oranları ile uzun süre maskelenen sorunlar şimdi keskin bir odak haline geliyor.

Societe Generale’deki gelişmekte olan pazarlar stratejisi başkanı Jason Daw, geçen hafta müşterilere yazdı, “gelgit … geriliyor ve bazı ülkeler çıplak kalmış veya olacak.”

Gelişmekte olan ekonomiler yakın zamanda rahatlamayabilir. Federal Rezerv’in faiz oranlarını sürekli yükseltmeye devam et Yere indir. Oran artışları, güçlü Amerikan ekonomisi, devam eden ABD hisse senetlerini desteklemek.

Ancak kolay paranın sonu – bir dalgalanma ile birlikte ticaret gerilimleri – dünyanın diğer bölgelerinde ciddi baş ağrılarına neden oluyor.

Yüksek oranlar ABD dolarını güçlendirerek, Türkiye gibi bir ton dolar cinsinden borç alan ülkelerin daha zor olmasını sağlıyor. Dahası, oran zamları Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzaktaki yerlere akın eden parayı çekti.

Ancak tüm gelişmekte olan pazarlar acıyı eşit hissetmiyor. Güney Kore ve Tayland gibi bazıları fırtınayı nispeten iyi havalandırıyor gibi görünüyor. Bu, yirmi yıl önce, Asya mali krizinin Tayland bahtının patlamasıyla başladığı devasa bir dönüş.

Türkiye gibi diğerleri ezildi. Türk merkez bankası, şaşırtıcı derecede güçlü faiz artırımı geçen hafta lira kanaması. Arjantin merkez bankası yürüyüşe çıktı % 60’a varan faiz oranları. Washington’dan yaptırımlar ile dövülmüş olan Rusya merkez bankası, 2014’ten bu yana ilk faiz artırımıyla Cuma günü yatırımcıları şaşırttı. Perşembe günü toplanan Güney Afrika merkez bankası da aynı şeyi yapmak zorunda kalabilir.

Daw, gelişmekte olan piyasa stresine en duyarlı ülkelerin ortak noktaları olduğunu söyledi.

İlk olarak, birçoğu yakında ödenecek olan çok sayıda dolar cinsinden borcu biriktirdiler. İkincisi, nispeten yüksek genel borç seviyelerine ve düşük yağmurlu gün fonlarına sahiptirler. Ve bu gelişmekte olan piyasalar ticaret ve bütçe açığı veriyor.

Peki hangi ülkeler bu kategorilere uyuyor? Daw, Türkiye, Güney Afrika, Malezya, Hindistan ve Endonezya’yı en savunmasız olarak nitelendirdi.

Daw, “On yıllık ucuz paranın ardından sermayenin yanlış tahsis edilmesi açığa çıkmaya başladı.” Dedi.

2. Daha fazla kazanç: Kazançlar için daha yavaş bir hafta, ancak Oracle, FedEx, General Mills, AutoZone ve Olive Garden sahibi Darden Restaurants dahil olmak üzere bazı önemli şirketler sonuçlar yayınlayacak. Patlayan ekonomi ve düşük vergi oranları kurumları güçlendirdi kar.

3. Yeni Apple ürünleri: Elmalar yeni iPhone modelleri Cuma günü mağaza raflarında. Şirket ayrıca iOS 12, Apple Watch ve HomePod ve tvOS cihazlarında yazılım güncellemeleri yayınlıyor. Elmalar (AAPL) stok% 32 arttı bu yıl.

4. S&P yeniden sınıflandırması: S&P 500 Cuma günü bazı değişiklikler geçiriyor. Bazı önemli teknoloji ve telekomünikasyon stokları, iletişim hizmetleri birimine taşınacak. Facebook (FB), Netflix (NFLX) ve Alfabe (GOOGL).

5. Bu hafta geliyor:

Pazartesitorpil (ORCL) ve FedEx (FDX) kazanç; iOS 12 piyasaya sürüldü

SalıGenel Değirmenler (CBS) ve AutoZone (AZO) kazanç; ABD Hazine dış tahvil sahiplik istatistikleri

PerşembeDarden (DRI) Restoranlar ve Mikron Teknolojisi (MU) kazanç

Cuma – S&P yeniden sınıflandırması; yeni iPhone’lar ve Apple Watch hit mağazaları

CNNMoney (New York) İlk yayınlanma tarihi: 16 Eylül 2018: 07:21 ETKaynak Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir