ABD-Çin ticaret savaşı gadget fiyatlarını artırabilir

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşının ön cephesindeki şirketler, bundan sonra ne olacağı konusunda endişeli.

Kuzey Çin kenti Tianjin’deki bir Dünya Ekonomik Forumu etkinliğindeki yöneticiler, çatışmada dramatik artış bu hafta. Bazıları rahat, bazıları endişeli, bazıları ise en iyisini umuyor.

Trump yönetimi en büyük tarife barajı Salı başlarında Çin aleyhine. Pekin birkaç saat içinde kendi tarifeleri ile misilleme yapacağını söyledi.

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası başkanı William Zarit, “Bu tarifeler ABD şirketleri için daha da fazla zarara yol açacak.” Dedi.

Başkanı Coca Cola (KO) Çin’de, Curtis Ferguson, işindeki etkisi hakkında henüz endişe duymuyor. Tedarik zinciri yereldir ve Çinli tüketicilerin Kok satın almayı bırakmalarını beklememektedir. boykotlu Güney Kore ürünleri geçen sene Pekin ve Seul arasındaki politik bir sıçrama sırasında.

“Bu Çin için bir kart olsaydı, sanırım bunu oynarlardı” dedi. Yetkili, Coca-Cola’nın ülkedeki 50.000 güçlü iş gücünün büyük çoğunluğunun Çinli olduğunu ve şirketin hedef alınmasının işleri riske atabileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak Ferguson köşede ne olabileceğinden de endişe duyuyor.

“İş, belirsizlikten hoşlanmıyor. Serbest ticaret için varız,” dedi Ferguson CNN’ye Tianjin’deki toplantının oturum aralarında. “İşlerin ne kadar kötü olacağını bilmiyorum.”

Çin, yeni tarifelerle hedeflemek için ABD ithalatı tükenirken, Çin, küresel markalar için hayatı zorlaştıracak başka yollar bulabilir.

Çin’de faaliyet gösteren iki Amerikan ticaret odası tarafından yapılan son araştırmaya göre, Çin’de faaliyet gösteren ABD şirketleri, gümrüklerde gecikmeler ve düzenleyiciler tarafından daha fazla teftiş de dahil olmak üzere, artan engeller bildirdi.

‘Agresif ABD yaptırımları’

Japon içecek grubu gibi bazı işletmeler Suntory, (STBFY) finansal sıkıntıyı hissediyorlar.

CEO Takeshi Niinami, ticaret savaşının şirketin kârlılığı için “acil bir tehdit” olduğunu söyledi.

Çarşamba günü düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, “ABD’ye diğer ülkelere ihraç edilen burbon ürettiğimiz büyük yatırımlarımız var.” Dedi.

Şirket şimdi ABD’den Çin’e ve Avrupa Birliği.

Niinami, “Küresel tedarik zincirinin tamamı ABD’nin saldırgan yaptırımlarından zarar görüyor.”

ABD ticaret savaşı biranızı nasıl etkileyebilir?

Diğerleri, çapraz ateşe yakalanmamak için yapabilecekleri çok az şey olsa bile, Çin pazarına girme planları için anlaşmazlığın ne anlama gelebileceğine endişeyle bakıyorlar.

JPMorgan Chase (JPM) Pekin’in finans endüstrisini açma çabalarından yararlanmak istiyor ve aracılık başlatmak ülkede.

Kontrolümüz dışında’

Pekin’in ticaret savaşı nedeniyle girişim için onay verebileceğinden endişe edip etmediği sorulduğunda, JPMorgan Çin CEO’su Mark Leung bunun “bizim kontrolümüzde olmadığını” söyledi.

Banka, düzenleyicilerle “yapıcı bir şekilde çalışıyor” ve yakında yakında lisans almayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Ticaret uzmanları Çin bir yıpratma savaşı için kazacak Birleşik Devletler ile. Bir çözüm uzun bir yol olabilir.

Asia Society Politika Enstitüsü’nün düşünce kuruluşu başkan yardımcısı Wendy Cutler “Sonunda müzakere edilecek bir çözüm olacak” dedi.

Bu, Çin’in ABD yönetiminin çalınmasını kolaylaştırdığı söylediği sanayi politikasının bazı bölümlerini azaltmasını içerebilir. fikri mülkiyet. Cutler, “Her iki tarafın da esneklik göstermesini gerektirecek.”

Coca-Cola’nın Ferguson, ilişkiyi düzeltmek için daha yeni bir yol önerdi.

“Trump anlaşılmış gibi görünüyor heyecan (TWTR), ama bence WeChat’i alması ve Başkan Xi ile konuşması gerekiyor “dedi. Tencent adlı (TCEHY) popüler Çin sosyal ağ uygulaması.

CNNMoney (Tianjin, Çin) İlk yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2018: 11:02 ETKaynak Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir