Haziran 30, 2020

İş adayları mülakat için bile görünmüyor

ile admin

[ad_1]

“Yaklaşık yarısı fırladı,” dedi Kill. “Çok heyecanlı ve ilgilendiler ve sonra görünmüyorlar veya aramıyorlar ve ne olduğunu merak ediyorsun. Bir iki yıl önce böyle değildi. “

Bir sağlık şirketi Care Here’daki yetenek edinme direktörü Susie Willingham, “İstihdam dünyasında arz ve talebe göre kesinlikle bir değişim olan eşsiz bir durumdayız” dedi.

“Hepimiz aynı gölden balık tutuyoruz ve insanlar şimdi seçimler yapıyorlar ve farklı pozisyonları, rolleri ve tazminat seviyelerini gerçekten keşfetme fırsatına sahipler. Ve bu seçenekle, insanların akıntılarını ortada değiştiriyorsunuz – bu çok sinir bozucu olabilir.”

Yaklaşık 10 adaydan 1’inin röportaj için gösterilmediğini ve daha düşük seviyeli roller arasında gösterilerin daha yaygın olmadığını tahmin etti.

Bir yüz yüze görüşme için çağrıda bulunmak Kill’in şirketi, adayların bir saatlik çevrimiçi değerlendirme ve 15 dakikalık telefon görüşmesi yapmak zorunda kaldı. Bu yüzden bir röportaj için ofise davet edildikleri sürece süreçte oldukça uzaklar.

Neden avantajlar çalışanların elde tutma sorunlarının cevabı değil?

Başka bir iş teklifini kabul etmede yanlış bir şey olmasa da, haber verilmeksizin bir işvereni kefaletle sürmenin kalıcı etkileri olabilir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği başkanı ve CEO’su Johnny Taylor, “Dünya küçük,” dedi. Ve şirkette çalışmak istemediğinizi düşünseniz bile, işe alım yöneticileri hareket eder. “Kendinizi tehlikeye atıyorsunuz. Bunun daha sonra size zarar vermek için nasıl görüneceğini bilmiyorsunuz.”

Bir adayın sadece işin o kısmını atlaması için bir iş görüşmesine alındığını duyduğunu da sözlerine ekledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Sana bir uçak bileti gönderir ve sizinle buluşmak için iki saatini kapatırsam, ortaya çıkacağını umuyorum.” Sonuç olarak, bazı şirketlerin adayları seyahate katılırlarsa, ancak röportajda yer alırlarsa seyahat masraflarını karşılamayı kabul ettiklerini söyledi.

Sorunu azaltmak için, işe alım taktiklerini değiştiriyor ve işe alma sürecinde daha hızlı ilerliyor. İyi bir uyum gibi görünen nitelikli bir adayları varsa, ertesi gün röportaj için onları almak için çalışırlar.

Adil olmak gerekirse, işe alma sürecinde parti bir kelime olmadan kaybolabilir. İşverenler ayrıca, özellikle yüksek işsizlik dönemlerinde ilk temas veya görüşmeden sonra adayları takip edemezler.

Willingham, “Hepimiz insanların zamanına saygılı olmalıyız.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Her iki iletişim hattını da açık tutmalıyız ve birbirimize karşı dürüst olmalıyız. Bugün doğru fırsat olmayabilir, ancak bir köprü yakmak için bir neden yok.”

[ad_2]

Kaynak Adresi