Haziran 30, 2020

Kadın CEO’lar nadirdir. Aynı şirkette üst üste iki (neredeyse) duyulmuyor

ile admin

[ad_1]

Kadın Fortune 500 CEO'su sayısı azalıyor

Bir kadın CEO elde etmemiz nadirdir.

Ama daha nadir başka bir kadın gör onu C-süitine kadar takip et.

Fortune 500 tarihinde, bir kadın-kadın CEO’su halefi sadece üç kez oldu: 2009’da Ursula Burns, Xerox’ta Anne Mulcahy’yi takip ettiğinde; Sheri McCoy’un Andrea Jung’dan Avon Products’ı devraldığı 2011’de; ve 2017’de Debra Crew, Susan Cameron’dan devralan Reynolds American’da CEO oldu.

Öyleyse neden bir kadının rolüne terfi ettiğini görmek bu kadar nadir? başka bir kadın CEO’nun ayrılışı?

Bunun bir kısmı, Utah Devlet Üniversitesi sosyoloji profesörü Christy Glass’ın yüksek görünürlükten sorumlu tutulabileceğini söylüyor – ve eşlik eden inceleme – kadınları C-süitine kadar takip ediyor.

Baskı altında

Glass’a göre, birçok farklı beklentiyi dengelemenin ve çalışanların önyargılarıyla mücadele etmenin yanı sıra, bazı kadın liderler, arkasındaki kadınları teşvik etmekten korkuyorlar, “önyargı” veya “feminist bir gündeme sahip” olarak görülebilir.

“Bu kadınlar karşılaştıkları incelemenin son derece farkındalar,” diyor Glass. “Kadınlar için güçlü savunucular olduklarında, genel olarak organizasyona bağlı olmadıkları ve bunun yerine bu eşitlik gündemine sahip oldukları potansiyel yanlılığıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bence sorunlu.”

Araştırma ayrıca gösterir bir kadın veya azınlık CEO’su bir şirketin kontrolünü ele geçirdiğinde, beyaz erkek yöneticiler aslında kadın çalışanlardan desteklerini alıkoyabilirler, aslında bir gün devralınabilecek çeşitli yeteneklerin boru hattını zayıflatabilirler.

“Bu mükemmellik standardıyla karşı karşıyalar,” diyor Glass. “İnceleme düzeyi nedeniyle kusursuz olmalılar ve herhangi bir hata sadece onlara değil, bazen de genel olarak kadınlara da suçlanıyor … Bence bu yüksek profilli kadınların diğerlerinin vokal savunucuları olması gerçekten zor kadınlar. Bence iki kere bağlandılar. ”

kadın CEO'nun halefi

Yanlış soruyu sormak

Kâr amacı gütmeyen bir kadın ve iş araştırması olan Catalyst’in kıdemli başkan yardımcısı Heather Foust-Cummings, insanlar bu soruna yanlış açıdan yaklaşıyor diyor.

“Bence bu çok daha ilgi çekici bir soru – ve asıl sorunun olduğunu düşündüğüm şeyin köküne daha çok şey geliyor – ‘Erkekler neden yedekleme planlaması geliştirmiyor ve kadınları CEO koltuğuna yerleştirmiyor?’ diyor.

Ve birçok şirkette, kadın CEO’lar, ardıllık planları hazırlayanlar bile değil. Bunun yerine, bu çalışma birçoğu yönetim kuruluna düşer. kendi çeşitlilik eksikliğiyle mücadele.

Glass, “Ankete katılanlarımızın çoğundan duyduğumuz bir şey, tahta çeşitliliğinin gerçekten önemli olduğudur” diyor. “Bu onların tanıtımı için ve genel olarak eşitlik için önemliydi.”

Kadın CEO’ların kadınlara dokunan tek kişi olmasını beklerken, Foust-Cummings, sadece kadın CEO’ların savaştığı stereotipleri devam ettirdiğimizi söylüyor.

“Bir kadın CEO, erkeklerin tutulduğu tüm bu standartlara göre tutulduğunda gerçekten zor ve daha sonra, bunun üzerine, esas olarak onlardan bütün bir cinsiyeti taşımaktan sorumlu olmalarını istiyoruz” diyor. . “Onlar onları teşvik etmeli, geliştirmeli ve kadınların onları başarmasını sağlamışlardır – ama biz erkeklerden aynı şeyi istemiyoruz.”

CNNMoney (New York) İlk yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2018: 11:45 ET

[ad_2]

Kaynak Adresi