Hisse senedi geri alımları neden gelir eşitsizliğini derinleştirebilir?

On yılda ilk kez, Corporate America geleceğe yatırım yapmaktan ziyade hisse alımlarına daha fazla para yönlendiriyor.

S&P 500 şirketleri hissedarlarını 384 milyar dolar ile ödüllendirdi değerinde Cuma günü yayınlanan bir Goldman Sachs raporuna göre, 2018’in ilk yarısında geri alımlar. o Wall Street için büyük bonanza geçen yıla göre% 48 arttı ve ani karlılık kurumlar vergisi indirimleri ve güçlü ABD ekonomisi.

Ancak bu, şirketlerin iş yaratma yatırımlarına harcama yapmadığı anlamına gelmiyor, yeni ekipman, araştırma projeleri ve fabrikalar gibi. İş harcamaları% 19 arttı – geri alımlar çok daha hızlı artıyor.

Aslında, Goldman Sachs, geri alımların S&P 500 firmaları tarafından en fazla nakit harcama payına sahip olduğunu söyledi. Bu bir dönüm noktası çünkü sermaye harcamaları, son 20 yılın 19’unda şirketler tarafından en büyük nakit kullanımını temsil ediyordu.

Ve eğilim henüz yapılmayabilir. Goldman Sachs, 2018’in tümünde tüm ABD şirketleri arasında geri alım yetkilerinin ilk kez 1 trilyon doları aşacağını tahmin etti.

grafik geri alımları sermaye harcamaları

elma (AAPL) firma, 2018’in ilk yarısında geri alımlara 45 milyar dolar harcadığını, firma geçen yıl aynı dönemde üç katına çıktığını söyledi. Bu bir rekor kıran toplam ilk çeyrekte.

Amgen (AMGN), Cisco (CSCO), Abbvie (ABBV) ve torpil (ORCL) yatırımcıları geri alım programlarında büyük artışlarla gösterdiler.

‘Karartma’ risk oluşturuyor

Geri alımlar genellikle hissedarlar tarafından en azından kısa vadede alkışlanır. Bunun bir nedeni, geri alımların, hisse senetlerinin geri kalanını elimine ederek yapay olarak kazançlarını şişirmesidir.

Ayrıca dev satın alma emirleri ile pazara adım atan şirketler sürekli talep ederek hisse fiyatlarını yükseltir.

Geri alımların etkisi o kadar derin ki, hisse senetlerinin onlarsız nasıl duracağı konusunda endişeleri var. Şirketlerin genellikle, kazançları bildirmeden bir ay önce başlayan “karartma” dönemlerinde hisse senedi satın almasına izin verilmez.

Goldman Sachs’ın ABD sermaye stratejisi başkanı David Kostin, yaklaşmakta olan karartma döneminin piyasaya “kısa vadeli bir risk” oluşturduğu konusunda uyardı. Piyasadaki oynaklığın geri alım kesintileri sırasında daha yüksek olduğunu belirtti.

İş harcamaları artıyor

İyi haber şu ki, büyük şirketler kazançlarının büyük bir kısmını kurumlar vergisi revizyonundan yatırıyorlar. 2017 sonlarında yürürlüğe giren Cumhuriyet vergi kanunu, kurumlar vergisi oranını% 35’ten% 21’e düşürdü. Ayrıca şirketlere ABD’ye iade edilen dış kârlar üzerinden vergi indirimi verdi.

Goldman Sachs, sermaye harcamalarının en az 25 yıldaki en hızlı büyüme yolunda olduğunu tahmin ediyor.

Kostin, “Sermaye harcamalarının sona ermesi söylentileri büyük ölçüde abartılıyor.”

Ticari harcamalardaki artış, tıpkı geri alımlar gibi, ABD’deki en büyük şirketlerden bazıları tarafından domine edildi. Goldman Sachs, S&P 500 sermaye harcamalarındaki büyümenin% 79’unun 10’dan geldiğini tahmin ediyor. şirketler.

Örneğin, Google sahibi Alfabe (GOOGL) yatırımcıları Nisan ayında 7 milyar dolardan fazla ifşa sermaye giderlerinin ilk çeyreğinde Facebook (FB), ateş altında 2016 seçimini yürütmek için insanlara ve teknolojiye büyük harcamalar yapıyor. Microsoft, (MSFT), Intel (INTC) ve Mikron (MU) sermaye harcamalarını da hızlandırıyor.

CEO’lar büyük geri alımları yeşil ışıklandırmaya devam etseler de, kendi paralarıyla farklı yaklaşım. Araştırma şirketi TrimTabs’a göre, şirket içerdikleri kişiler Ağustos 2017’den bu yana en çok Ağustos ayında 10,3 milyar dolar hisse sattı.

CNNMoney (New York) İlk yayınlanma tarihi: 17 Eylül 2018: 15:14 ETKaynak Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir