Haziran 30, 2020

Kurumsal kurullarda cinsiyet kotası ve aleyhine dava

ile admin

[ad_1]

Cinsiyetler arası ücret farkı neden hala mevcut?

Avrupa’da cinsiyet kotaları eski haberlerdir.

2003 yılında Norveç dünyanın ilk ülkesi oldu borsada işlem gören şirketlerin kadın üyelerini telafi etmesini gerektiren yönetim kurulları için cinsiyet kotası oluşturmak genel kurul temsilinin en az% 40’ı. Belçika, Fransa ve İtalya dahil olmak üzere diğer ülkeler de bu davayı izledi.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde şirketler toplumsal cinsiyet ve üyelik için çeşitlilik gereksinimleribile temsil sayıları gecikmeye devam ediyor.

California-Irvine Üniversitesi’nde profesör olan Margarethe Wiersema, tereddütün ardındaki nedenin çok basit olduğunu söylüyor: Amerikalılara ne yapmaları söylenmekten hoşlanmıyor.

“Avrupa çok ilerimizde. Karanlık Çağlardaymışız gibi bu konuda “diyor.” Bence bu zihniyetle ilgili. ”

Durmuş ilerleme

Kaliforniya yasama meclisinde yol alan bir yasa tasarısı, Golden State’i ülkedeki ilk cinsiyet kotalarını zorunlu kıl şirket kurullarında. Vali Jerry Brown bunu yasaya uygun hale getirirse, Kaliforniya’da bulunan halka açık şirketlerin önümüzdeki yıl sonuna kadar en az bir kadını yönetim kurullarına yerleştirmeleri veya bir ceza almaları gerekir.

“Ne yazık ki, bu itme ve prodding’e ihtiyaçları var çünkü görünüşe göre gerekliydi,” diyor güvence ortağı ve PwC yönetişim anlayış merkezinde lider. “Oraya gitmek için bu insanları itmeniz ve dürtmeniz gerekiyor, ama orada olduklarında ezici bir sonuç var.”

Norveç’te, ülke yasalarını bir başarı olarak değerlendirir. Kadın üyeler şu anda yönetim kurulu koltuklarının% 40’ını oluştururken, yönetim kurulu üyelerinin ücretlerindeki eşitsizlik azaldıkça genel çeşitlilik artmıştır.

Finansal performans ve diğer başarı ölçütleri üzerindeki etkilere gelince, bazı uzmanlar değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde istatistikler açıktır: S&P 500’deki şirketlerin çoğunluğunun kurullarında en az bir kadın olmasına rağmen, sadece% 25’inin ikiden fazlası vardır, PwC tarafından yapılan bir araştırmaya göre.

Wiersema, “Bence dünyanın geri kalanına ayak uyduramıyoruz ve daha fazla ilerleme kaydedebilmemiz harika olurdu.” Diyor. “Pek çok kadın CEO’yla konuştuktan sonra, ne kadar az çekiş olduğuna inanamıyorlar. Bu onların gözünde kabul edilemez, bu seviyedeyiz. Özellikle diğer ülkelere baktığınızda. Artık sadece İskandinavya, İspanya, İtalya, ABD, bizden daha iyi olduğumuzu düşündüğümüz ülkeler ve biz değiliz. ”

İlerleme hala devam ediyor

Muhalifler kotalardan gelen baskının kalifiye olmayan kadın üyeleri prestijli koltuklara teşvik edeceğinden, hatta erkek adaylara karşı potansiyel olarak ayrımcılık yapmasından korkuyor.

Ancak Kadın Politika Araştırmaları Enstitüsü’nde istihdam ve kazanç program direktörü Ariane Hegewisch’e göre bunun emsali yok.

“Bu kesinlikle olmadı” diyor. “Bunun olduğuna ve herhangi bir şekilde yönetişimi daha da kötüleştirdiğine dair hiçbir belirti yok … [but] kurullarında kadın olmayan şirketlerin de performans göstermediğini gösteren araştırmalar var. ”

Sadece atama tahtaya bir kadın yeterli değil ancak 2006 çalışmasının yazarı Alison M. Konrad’a göre ilerleme sağlamak için “Gemilerde Kritik Kütle“Bir kurulda halihazırda kadın temsili olmadan, bazı kadınlar ilk olmaktan çekiniyor.

Konrad, “Sembol olma damgasından geçmek istemediler,” diyor. Diyerek şöyle devam etti: “Katkıda bulunma kabiliyetleri nedeniyle tahtaya eklemek istiyorlardı. Deneyimlerinden, damgalama dinamiği meydana geliyor. Bir etiketle tokatlanan ilk kadın olmadan sadece ilk kadın olmak için yeterince zor ‘ orada bir sembol olarak. ”

CNNMoney (New York) İlk yayınlanma tarihi: 7 Eylül 2018: 11:42 ET

[ad_2]

Kaynak Adresi