Lehman’ın başarısızlığı Wall Street’i çekirdeğine salladı. Dow düşmüş 504 puanbugün 1.300 puana eşdeğer. Emeklilik planları ve diğer yatırım fonlarından 700 milyar dolar kayboldu. Takip eden panik Amerikan ekonomisini şiddetli gerileme, şimdi Büyük Durgunluk olarak bilinir.

Bugün, Lehman Brothers ve CEO’su Dick Fuld ekonomiyi harap eden pervasızca risk almanın afiş çocukları.

Lehman Brothers 2008 krizi

Çılgın görüşmeler

Lehman’ın son günlerine kaderi üzerinde çılgınca son dakika müzakereleri damgasını vurdu.

Sonuna kadar herkes Lehman Brothers’ı kurtaracağını düşündü: Elbette firmanın başarısız olmasına izin verilmeyecekti. Daha küçük bir yatırım bankası olan Bear Stearns, sadece altı ay önce kurtarıldı Washington ve JPMorgan Chase tarafından.

10 Eylül Çarşamba günü, Güney Kore Kore Kalkınma Bankası Lehman Brothers’ın beyaz şövalyesi olmaktan kaçtı. Lehman’ın rekor 3.9 milyar dolarlık üç aylık zararı duyurmasıyla birlikte haber, bankanın hisselerini% 45 oranında krater gönderdi.

Güney Kore dışarıdayken, Hazine Bakanı Hank Paulson, Bank of America CEO’su Ken Lewis’i Lehman Brothers’ı satın almak için yaratıcı bir yol bulmasını istedi. “Hayal gücü şapkanı” tak, Paulson Lewis’i çağırdı.

Ancak 12 Eylül Cuma gününe kadar, Bank of America, hükümet yardım etmeye istekli olmadığı sürece bunun eğildiğini söyledi. Lehman çok fazla “likit olmayan” ipotek varlığı ile sıkışmıştı ve bunları diğer yükümlülükleri karşılayacak kadar hızlı satamadı. Bank of America bunun yerine sonraki yatırım bankasını satın al başarısız olmak için sırada: Merrill Lynch.

Lehman’ın ticaret masasında analist olarak çalışan Brady Kim, “Pazartesi günü işe başladığınızda ne olacağını bilmiyordunuz” dedi. “Barclays için mi çalışacak mıydınız? Koreli bir holding mi?”

Birkaç kişinin geldiğini gören tek seçenek iflastı. Kim sadece bankanın çökmesine izin vermeyecekler, dedi.

‘Bir kuruş değil’

O Cuma akşamı Paulson, büyük Wall Street firmalarının başkanlarına New York Fed’in genel merkezinde toplanmalarını emretti. Lehman’ı kurtarmak için özel sektör çözümü bulmaları söylendi.

Amerikalı yetkililer başka bir kurtarma operasyonuna çok az istek duyuyorlardı. Daha önce hafta sonu ipotek devleri Fannie Mae ve Freddie Mac’in kontrolünü ele geçirmişlerdi. Fed yetkilileri, Paulson’un bu sefer hükümetin yardım edemeyeceğini açıkladığını söyledi: “bir kuruş değil”.

Cumartesi Lehman için belirgin bir atılım getirdi: Barclays, Wall Street’in bazı varlıkları elinden alacağı sürece Lehman’ı satın almayı kabul etti. Ancak Barclays anlaşması Pazar günü İngiltere düzenleyicilerinin riskli anlaşmayı kutsamaktan vazgeçtiklerinde duman içinde yükseldi.

İngiltere’nin fahişe şansölyesi Alistair Darling, daha sonra Finansal Kriz Araştırma Komisyonu’na verdiği demeçte, “Ertesi hafta çökmüş olan çok büyük bir Amerikan bankası satın alan bir İngiliz bankasına evet dediğimi düşünün.” Dedi.

‘Orada bir pandemonium vardı’

Hiçbir alıcı kalmadan, düzenleyiciler Lehman Brothers’a sabahları ticaret açılmadan önce Pazar gecesi iflas başvurusu için baskı yaptılar.

Lehman’ın avukatları ve yöneticileri, kurtarmanın gelmediğini bildirmek için New York Fed’den ayrıldı.

Lehman Brothers’ın iflas danışmanı Harvey Miller, daha sonra müfettişlere yaptığı açıklamada, “Merkeze geri döndük ve orada bir pandemonium vardı.”

Fed, merkez bankasından ek yardım almak için son dakika Lehman savını reddetti ve sabahın erken saatlerinde iflasa yol açtı.

Çöküş çalışanları şok etti.

Lehman’ın arka ofisinde yirmi yılı aşkın bir süredir analist olarak çalışan James Chico, “Şirketin işten çıkacağını hiç düşünmemiştim. Korkunçtu” dedi.

Tom Rogers, yedi yıl boyunca işveren olan banka iflas ettiğinde St.Lucia’daki balayındaydı.

Lehman’da stajyer olarak başlayan ve firmanın reasürans işinde kıdemli analiste yükselen Rogers, “Geri döndüm ve sadece toplu kaos oldu” dedi.

‘Felaket oranları’

Kargaşa, tüm sistemin ne kadar kırılgan ve birbirine bağlı olduğunu gösterdi. Durum, sigorta devi olan AIG’nin neredeyse çöküşüyle ​​daha da kötüleşti. Düzenleyiciler AIG’nin ölümünün tüm sistemi yıkacağından korktular – bu yüzden AIG’ye 182 milyar dolarlık kurtarma.

Korku ve panik finansal sisteme hızla yayılarak kredi piyasalarının donmasına neden olur. General Motors gibi büyük ve ikonik sanayi şirketleri bile kısa vadeli fon alamadılar.

Kriz sorgulama komisyonu, “Finansal kriz Lehman Brothers’ın çöküşüyle ​​felaket boyutlarına ulaştı.”

2008 yılının Nisan ayında hissedarlarına rezil bir şekilde “en kötüsü geride kaldı” diyen Fuld, krizin kötü adamlarından biri olarak ortaya çıktı. Lehman’ı destansı bir fırtına karşısında yönlendirdi.

2000-2007 yılları arasında Lehman’ın malvarlıkları üç kattan fazla 691 milyar dolara ulaştı. Kaldıraç olarak bilinen borçlanma oranı şirketteki özkaynaklarının 40 katına yükselmiştir. Firmanın beladan korumak için nispeten az sermayesi vardı.

Lehman’ın 2004-2007 baş risk sorumlusu Madelyn Antoncic, Fuld’u daha fazla ipotek riski almaya karşı uyarmaya çalıştı ve başarısız oldu.

Komisyona yaptığı açıklamada, “Üst düzeyde, tekerlekler patlamaya başlayacak kadar sert itmeye çalışıyorlardı.” Dedi.

Fuld, 2008’de milletvekillerine Lehman’ın başarısızlığının acısının “hayatımın geri kalanında benimle kalacağını” söyledi.

Wall Street’te 1 milyar dolarlık servet kazanıp kaybeden eski Lehman Brothers patronu, krizden bu yana çok az kamuoyuna sahne oldu. O yaptı 2015 etkinliğinde konuş bazı şeyleri farklı yapacağını itiraf etti.

Fuld, “Pazarın şiddetini ve bir varlık sınıfından diğerine nasıl yayıldığını kaçırdım.” Dedi.

Lehman Brothers'ın eski başkanı ve genel müdürü Richard Fuld, 2010 yılındaki duruşmada konuştu.

Düzenleyiciler neredeydi?

Fuld tüm suçu hak etmiyor. Firmanın ölümü, düzenleyicilerin ve CEO’ların Wall Street’te yaygınlaşmasına izin verdiği vahşi risk almanın altını çizdi.

Örneğin, 2000 yılında türev olarak bilinen egzotik finansal araçların serbestleştirilmesini düşünün. Düzenleyicilerin, bu işlemlerin bankaları birbirine nasıl bağladığı konusunda çok az penceresi vardı. Bir banka başarısız olduğunda, diğer finansal kurumlar bir tür domino etkisi yarattı.

Lehman’ın iflasından bir ay önce bile, Fed’deki yetkililer hala bankanın 900.000 türev sözleşmesi hakkında bilgi istiyorlardı. Ve AIG’nin muazzam türev kitaplarının oluşturduğu risk hakkında clueless.

Angelides, “Finansal sistemimizi denetlemekten sorumlu olan insanlar kriz geliştikçe kör uçuyordu.” Dedi.

Sadece 2010’da, genişleyen Dodd-Frank finansal reform yasasının kabul edilmesiyle, borsalarda satın alınması ve satılması gereken türevler vardı.

Düzenleyiciler ayrıca Lehman Brothers’ı ipoteklere doğru ilk dalışını yavaşlatmaya da başaramadı. Firma, 2008’in ilk çeyreğine kadar gayrımenkul varlıklarını satın almaya devam etti.

Hazine Departmanı Tasarruf Ofisi, Lehman’ın çöküşünden iki ay öncesine kadar ticari gayrimenkul üzerine “büyük boy bahis” uyarısı veren bir rapor yayınlamadı. OTS, Dodd-Frank tarafından kaldırıldı.

Benzer şekilde SEC, ajansın farkında olmasına rağmen Lehman Brothers’ı risk sınırlarını aştığı için çağırmayı reddetti.

Komisyon, “SEC … firmanın risk yönetimini göz ardı ettiğini biliyordu.” Dedi.

Lehman Brothers, ne kadar para ödünç aldığını maskelemek için muhasebe hile kullanarak da kaçtı. Lehman’ın başkanı ve operasyon sorumlusu Bart McDade, muhasebe manevralarının “üzerinde çalıştığımız başka bir ilaç” olduğu sırada bir e-posta yazdı.

Lehman kurtarılmalı mı?

Ekonomistler on yıllar boyunca Washington’un ardından gelen kaosu önlemek için Lehman’ı kurtarıp kurtarmayacağını tartışacaklar. Eski Federal Rezerv başkanı Ben Bernanke, düzenleyicilerin başarısız bir Lehman’a borç verme yetkilerinin olmadığını savunuyor.

Komisyona “Aslında başka seçeneğimiz yoktu ve başarısız olmasına izin vermek zorunda kaldık,” dedi.

Ancak diğerleri, Bernanke ve Paulson’un Lehman’ın başarısız olmasına izin vermenin krizi derinleştireceğini fark etmesi gerektiğini söylüyor.

Georgetown Üniversitesi’nden işletme profesörü James Angel, “Düzenleme sistemimiz insanlardan oluşuyor – ve insanlar hata yapıyor” dedi. “Fed, hasarı kontrol altına almak için daha iyi bir iş çıkarmış olabilir.”

Finansal kriz soruşturması, Washington’un Ayı’yı kurtardıktan sonra ve AIG’ye yardım etmeden önce Lehman’ı kurtarmamaya karar vermesinin tutarsız yanıtı “belirsizliğe ve paniğe katkıda bulundu” sonucunu verdi.

Tekrar olabilir mi?

2008’den sonra yapılan reformlar sayesinde bugünün finansal sistemi daha güvenlidir. Bankalar büyük miktarlarda sermaye topladılar. Regülatörler daha uyanıktır.

Ama bazıları başka bir gerileme riskibankalarla başlamasa bile.

“Şimdi endişeleniyorum,” dedi ünlü Yale profesörü Robert Schiller, “yüksek fiyatlı” hisse senetlerine ve yükselen ev değerlerine işaret etti.

Shiller, “2008’in tekrarı için zaten varız.” Dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Bu sefer farklı görünecek, ancak konut fiyatlarında ve durgunlukta bir düşüş olabilir.”

Umalım ki son krizden dersler unutulmadı.

On Yıl Sonra: Mali krizin Amerika ekonomisini sarsmasından bu yana 10 yıl geçti. Yıl boyunca süren özel bir seride CNN, krizin nedenlerini, ülkenin hala etkilerini nasıl hissettiğini ve öğrendiğimiz ve almadığımız dersleri inceleyecek.

CNN’den Julia Horowitz bu rapora katkıda bulundu.Kaynak Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir