Analist: Ticaret savaşı büyük bir başlık, büyük bir sorun değil

Wall Street, ABD ve Çin arasındaki artan ticaret savaşını önemsemiyor gibi görünüyor.

Dow 175 puan atladı ve Nasdaq Washington ve Pekin’e rağmen Salı günü% 1 yükseldi başka bir ceza tarifesi ile ilerliyor. Yatırımcılar ABD ekonomisinin devam edeceğinden emin dünyanın geri kalanından önce güç.

Yine de, yüzeyin altında, bazıları küresel ekonominin ticaret savaşına dayanmak ve demleme fırtınaları içinde gelişen piyasalar.

Dört profesyonel yatırımcıdan biri küresel büyümenin yavaşlaması için hazırlanıyor bitmiş Ertesi yıl, Salı günü yayınlanan Bank of America Merrill Lynch anketine göre. Bu aylık ankette Aralık 2011’den bu yana ve yatırımcıların sadece% 7’sinin kötümser olduğu Ağustos ayına kadarki en kötü görünüm bu.

Bank of America tarafından araştırılan yatırımcıların neredeyse yarısı ABD ekonomisinin yavaşlayacağına ve dünyanın geri kalanına yeniden katılacağına inanıyor.

Ağustos ayında bunu sadece üçte biri söyledi.

Bank of America Merrill Lynch’in baş yatırım stratejisti Michael Hartnett müşterilere, “Yatırımcılar daha fazla nakit tutuyor ve düşüş eğilimi olduğunu söylüyorlar.”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ticaret savaşı dördüncü düz ayın endişe listesinin başında. En popüler ikinci “kuyruk riski” aşağıdakilerle ilgilidir: Çin ekonomisinde yavaşlama.

Anket 7 Eylül-13 Eylül tarihleri ​​arasında Başkan Donald Trump’ın Çin’den 200 milyar dolarlık ithalat üzerindeki% 10’luk bir tarifeyi tesviye etmesinden önce yapıldı VE Pekin misilleme yapacağını söyledi 60 milyar dolarlık ABD ithalatına% 5 ila% 10 oranında tarifeler koyarak.

Bleakley Danışma Grubu baş yatırım sorumlusu Peter Boockvar, “Kesinlikle sarmal aşamaya yaklaştığımız anlaşılıyor.”

Moody’s genel müdürü Anne Van Praagh, daha yüksek tarifelerin “fiyatları çarpıtarak ekonomiye zarar vereceğini”, verimsizlik yaratacağını ve yatırım kararları üzerinde ürpertici bir etki yaratacağını söyledi.

‘Black Swan’ göstergesi yükselişte

Wall Street haberleri adım adım atmış gibi görünüyordu: Dow, Ocak ayından bu yana ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesinden 400 puan yükseldi.

VIX (VIX) piyasa türbülansının bir ölçüsü olan volatilite endeksi% 7 oranında 13’lük çok sessiz bir seviyeye geriledi.

Ancak, daha az bilinen bir yatırımcı endişesi barometresi daha uğursuz sinyaller gönderiyor. CBOE SKEW Endeksi Opsiyon bir “kara kuğu” olayı ile ilgili sinyal aldığında yükselir – büyük bir etkisi olan beklenmedik bir olay. Endeks, rekorlar 1990’da başladığından beri en yüksek seviyeye yakın işlem görüyor.

ABD piyasaları, ticaret gerginliklerini ortadan kaldırabilecek güçlü bir iç ekonomi tarafından desteklenmektedir. Birleşik Devletler işsizlik oranı sadece% 3,9. Amerika’nın gayri safi yurtiçi hasılası yıllık bazda yükseldi. İkinci çeyrekte% 4,2.

Ticaretteki durgunluğa rağmen, yılın üçüncü çeyreğinde dalgalı bir tahmin modeline göre büyüme% 4,4’e ulaşma yolunda ilerliyor. Atlanta Federal Rezervi.

‘Bu bir karışıklık olacak’

Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius Salı günü müşterilere yazdığı tarifelerin ABD’deki GSYİH büyümesi üzerindeki etkisinin “çok mütevazı” olması muhtemeldir.

Hatzius, Washington ve Pekin’in bir çözüme ulaşma şansı olsa da, “daha fazla tırmanmanın muhtemel olduğu” ve durumun “oldukça belirsiz” olduğunu söyledi.

Yine de, bazı önde gelen iş liderleri alarm çalmaya başlıyor.

İş Yuvarlak Masası, liderliğindeki güçlü bir lobi JPMorgan Chase (JPM) Patron Jamie Dimon, “tarifeleri tek taraflı olarak dayatmanın gerçek reformları gerçekleştirmenin yanlış yolu olduğunu” ve “ABD iş ve işçilerine daha fazla zarar vermeyi” tehdit ettiğini açıklayan bir açıklama yaptı.

FedEx (FDX) CEO Fred Smith Pazartesi günü analistlere ABD-Çin ticaret savaşının “herkese endişe verici” ve zaten Çin ekonomisinin ılımlı olmasına neden oluyor olabilir.

Alibaba (BABA) kurucusu Jack Ma ABD-Çin ticaret savaşını uyardı 20 yıl sürebilir. Salı günü yaptığı açıklamada, “Uzun sürecek, bu bir karışıklık olacak.” Dedi.

CNNMoney (New York) İlk yayınlanma tarihi: 18 Eylül 2018: 13:56 ETKaynak Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir